Nadanie numeru PESEL Присвоєння номера PESEL
Termin załatwienia
niezwłocznie
Osoba kontaktowa
Magdalena Kosecka
Beata Wiśniewska
Łukasz Kalwiński
Miejsce załatwienia
Wydział Spraw Obywatelskich
pokój Nr 103-104
Telefon kontaktowy
89-642-94-29, 89-642-94-54,89-642-94-14, 89-642-94-56
W celu sprawnej obsługi należy pobrać "numerek" w pokoju nr 102 Urzędu Miejskiego w Ostródzie osobiście lub telefonicznie 89-642-94-29. Godziny pracy punktu rejestracji w Urzędzie Miejskim w Ostródzie: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek w godz. 7.30-15.00,w piątek w godz. 7.30-14.30.
Для ефективного обслуговування необхідно завантажити «номер» в номері No 102 муніципального офісу в Остроді особисто або за телефоном 89-642-94-29.
PESEL mogą uzyskać osoby:
- przybył w okresie od 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi,
- zgłosi się (złoży wniosek) do dowolnego urzędu gminy.
Wniosek o nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa składa się osobiście w siedzibie organu gminy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem, wypełnionym w alfabecie łacińskim przez wnioskodawcę albo przez pracownika organu gminy na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę. W imieniu małoletniego wniosek składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem.
Uwaga: małoletni od 12 roku życia musi być obecny przy składaniu wniosku, gdyż będą pobierane odciski palców.
Wymagane dokumenty:
- wniosek o nadanie numeru PESEL musisz złożyć osobiście,
- dokument podróży, Karta Polaka lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości (także nieważny), a w przypadku osób do 18 roku życia, również dokument potwierdzający urodzenia,
- 1 kolorowa fotografia o wymiarach 35x45 mm przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nie przesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i z zamkniętymi ustami (jak do paszportu).
Otrzymasz wydruk potwierdzenia nadania numeru PESEL.
Opłaty
- brak
Tryb odwoławczy
- od decyzji o odmowie nadania numeru PESEL nie służy odwołanie
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2023r. poz.103 ze zm.)
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022r. poz.2000 ze. zm.)
Inne informacje:
Numer PESEL na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa nadaje minister właściwy do spraw informatyzacji w drodze czynności materialno-technicznej obywatelom Ukrainy oraz ich małżonkom niebędącymi obywatelami Ukrainy, którzy wjechali legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w okresie od dnia 24 lutego 2022r. i deklarują zamiar pozostania w Polsce oraz obywatelom Ukrainy posiadającym Kartę Polaka i członkom ich najbliższej rodziny, którzy opuścili terytorium Ukrainy w okresie od dnia 24 lutego 2022r. a następnie przybyli legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i deklarują zamiar pozostania w Polsce.
Aby uzyskać profil zaufany, musisz mieć:
- działający telefon komórkowy z numerem od polskiego operatora, którego jesteś wyłącznym użytkownikiem,
- adres e-mail, z którego korzystasz.
Wcześniej wydany PESEL wymagać będzie uzupełnienia:
Osoby, które zdążyły otrzymać numer PESEL przed 16 marca 2022r. będą musiały ponownie zgłosić się do Urzędu, w celu przedłożenia fotografii i pobrania odcisków palców. Zgodnie z ustawą jest to niezbędne, by mogły korzystać z rozwiązań pomocowych przewidzianych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy.
Wniosek o nadanie numeru PESEL / Заява про присвоєння номера PESEL
Jeżeli obywatel Ukrainy posiada już numer PESEL, a nie zawnioskował wcześniej o założenie Profilu Zaufanego, lub nie został on potwierdzony ze względów technicznych, może to zrobić na wniosek w organie dowolnej gminy.
Musi jednak posiadać numer telefonu polskiego operatora oraz adres e-mail.
Na podstawie art. 4 ust. 18 pkt 1a ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 103, ze zm.) udostępnia się wzór wniosku o:
1) wprowadzenie numeru PESEL, imienia i nazwiska, adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu komórkowego do rejestru danych kontaktowych
2) potwierdzenie profilu zaufanego,sporządzony w języku polskim i ukraińskim.
Profil zaufany ułatwia dostęp do wielu usług i przyspiesza załatwianie spraw urzędowych. Dzięki niemu można założyć mobilną aplikację „diia.pl”, która razem z ważnym dokumentem podróży (np. paszportem), uprawnia do przekraczania polskich granic, do przekraczania granicy zewnętrznej UE oraz do przemieszczania się w ramach strefy Schengen przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.
Jeżeli obywatel Ukrainy posiada już numer PESEL, a nie zawnioskował wcześniej o założenie Profilu Zaufanego, może to zrobić na wniosek w organie dowolnej gminy. Musi jednak posiadać numer telefonu polskiego operatora oraz adres e-mail. Wzór wniosku o założenie Profilu Zaufanego znajduje się w załączeniu.
Wzór wniosku o wpis do rejestru danych kontaktowych i potwierdzenie profilu zaufanego w związku z konfliktem na Ukrainie - wniosek
Wzór oświadczenia obywatela Ukrainy o wyjeździe z Polski na okres powyżej 1 miesiąca